Dykteryjka 13

Posted by on 10 Wrz 2016 in Blog, Dykteryjki | 0 comments

Dykteryjka 13

20160907_143514

Byliśmy kiedyś w kinie z RR na „33 scenach z życia” Małgorzaty Szumowskiej. Nie dlatego, że jakoś bardzo interesował nas ten film, ale dlatego, że wszyscy o nim mówili, a my czasem w towarzystwie nie wiedzieliśmy o co chodzi. Wszyscy, absolutnie wszyscy z naszego otoczenia piali z zachwytu, o filmie pisano w najlepszych superlatywach – że objawienie, że wspaniała reżyserka, że nagradzany, gdziekolwiek nie pojechał na jakikolwiek konkurs filmowy. Poszliśmy więc zobaczyć i dowiedzieć się, o co biega?

Po wyjściu z kina, przeczekawszy kilka minut by nie znaleźć się wśród widzów tegoż filmu, zapytałam dyskretnie milczącego dziwnie RR.
– Zrozumiałeś coś?
– Nie. A ty?
– Też nie.
Spojrzeliśmy na siebie i wybuchnęliśmy śmiechem. Doszliśmy wtedy do wniosku, że tym razem ta kultura była dla nas za wysoka i my się do niej nie nadajemy. Cóż… Nie wszystko musimy rozumieć i nie wszystko musi nas zachwycać. Ale przynajmniej, jak ktoś koło nas zachwycał się wspaniałą twórczością Małgosi Szumowskiej, mogliśmy bez skrępowania też się wypowiedzieć.

Minęło kilka lat i wpadł mi w ręce inny film tej samej reżyserki. Pewnego wieczoru miałam ochotę coś obejrzeć i stwierdziłam – a co tam, niech będzie. Znów nagradzany, znów znakomity – zobaczę czym „Body/Ciało” tak oczarowuje. Bardzo lubię grę aktorską Janusza Gajosa – to dla mnie prawdziwy gwiazdor i pomyślałam, że w złym filmie to on by chyba nie zagrał. RR kategorycznie odmówił towarzyszenia mi w seansie, kiedy usłyszał nazwisko reżyserki, pomny swoich wrażeń sprzed kilku lat. Obejrzałam więc sama, RR bawił się  swoimi zabawkami.

Schodzę na dół po obejrzeniu z miną wielce skupioną i zamyśloną.

– Obejrzałam ten film Szumowskiej i wiesz co? – Ja ten film zrozumiałam!!
– To z czym masz problem?
– Bo teraz ma dylemat.
– ???
– No i teraz nie wiem, czy ona znormalniała, czy to mnie coraz bardziej odbija…